Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - chemick

Strony: [1] 2
1
Forum ogólne - kaktusiarskie gadu-gadu / Co to za twór?
« dnia: Września 29, 2016, 10:21:59  »
Trichocereus wysiany ok 9 lat temu, ma jakieś 60cm. Co mu wyrasta z czubka? Pąki chyba inaczej wyglądają, bardziej włochate

2
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Skałojady - Heksalog
« dnia: Września 19, 2016, 04:35:31  »
Jeszcze kilka zdjęć. Razem z echinocereusem i turbiniakami przesadziłem także strombocactusy wraz z lofkami. Pierwsze zdjęcie pochodzi z końca maja 2015 (wraz z echinocereusem), drugie dzisiejsze.
Dziś także rozsadziłem Echinocereus ctenoides, około 1,5 roczne siewki. Część wylądowała w skałach z dodatkiem 2 rodzynków z gliny na dnie i niewielką ilością humusu z lasu (ok. 2-3cm3). Druga część w tradycyjnym miksie, dość mineralnym  składającym się z potłuczonych skał, cegły, grubego, przesianego piachu ok 1-1,5mm, włókna kokosowego oraz humusu z lasu, plus 2 rodzynki.

3
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Skałojady - Heksalog
« dnia: Września 19, 2016, 02:07:37  »
Grup kontrolnych nie przewiduję, nie jest to badanie naukowe, mnie wystarczy obserwacja i porównanie z pierwszym zdjęciem.
Już teraz można zauważyć różnicę w pokroju turbiniaków. Mimo, że sadzone w skały były wiosną, po zimowaniu, przed pierwszym podlaniem, to były znacznie bardziej napite, mniej naturalne niż teraz. Z drugiej strony w tym roku mniej kwitły niż w poprzednim (pierwszym sezonie po przesadzeniu), ale to zapewne także naturalna rzecz, w naturze kaktusy nie kwitną bukietem.
Generalnie jestem zadowolony z efektów.

4
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Skałojady - Heksalog
« dnia: Września 16, 2016, 03:55:37  »
Po prawie dwóch sezonach w kamieniach, podlewanie sporadyczne zazwyczaj deszczówką, nawóz dostaly może z raz przypadkiem.


5
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Dohnalik zamówienie
« dnia: Listopada 18, 2015, 11:05:14  »
Na każdy sklep są narzekania. Mnie np zupełnie nie podchodzi Koehres i tam więcej nie kupię. U Dohnalika kupowałem nie raz i poza długim czasem oczekiwania wszystko jest ok. Opinie polskich kaktusiarzy też raczej pozytywne.

6
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Dohnalik zamówienie
« dnia: Listopada 14, 2015, 10:48:14  »
Pojawiła się nowa oferta nasion Dohnalika  http://www.cactus-hobby.eu/.
Zamówiłbym kilka/naście pozycji, więc nie bardzo opłaca się samemu składać zamówienia, ale może są chętni?

7
Z naszych kolekcji / Odp: Tomkowe kaktusy
« dnia: Czerwca 02, 2015, 04:25:56  »
I kolejna porcja.

8
Z naszych kolekcji / Odp: Tomkowe kaktusy
« dnia: Maja 31, 2015, 07:26:34  »
Parę fotek dla odświeżenia tematu.


9
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Kaktusy w growboxie?
« dnia: Maja 12, 2015, 01:01:20  »
Sprawdzaj, sprawdzaj, wyniki pewnie beda zadowalajace. Nikt powaznie zajmujacy sie kaktusami nie uprawia ich pod lampa z jednego powodu- koszty pradu. Znacznie taniej wychodzi uprawa pod darmowym sloncem, ale jesli masz miejsce pomiedzy konopiami to droga wolna, podziel sie spostrzezeniami za pare miesiecy.

10
Strony internetowe / Odp: czy doniczki mają ........
« dnia: Kwietnia 11, 2015, 12:02:14  »
Oczywiście,  że mają. Wystarczy spojrzeć na kaktusy w śmietanie i na te w dużych donica,  ja widzę różnice olbrzymią. Ale jak widać temu panu nie tylko nie przeszkadzają szpecace kubki,  ale i paradowanie  topless z obfitym biustem.

11
Z naszych kolekcji / Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« dnia: Marca 22, 2015, 12:37:08  »
Włókno kokosowe znaleźć można w zoologicznych, zdaje się,  że używane jako sciolka do terrariow. Są to te same brykiety jak w ogrodniczych.

12
Z naszych kolekcji / Odp: Moich kilka roślin
« dnia: Marca 22, 2015, 12:28:29  »
Nie byłem pewien kiedy podlewać mrozaki,  bo o uszy mi się obiły dziwne praktyki dotyczace  podlewania sklerokaktusow itp.
pod folią w tej chwili mam:
E.fendleri v.rectispinus SB456
E.fendleri v.hempeli BW225
E.dasyacanthus  SB253
E.baileyi
E.coccineus  SB236
E.coccineus SB345
E.pectinatus  v.neomexicanus
E.russanthus L1073
E.triglochidiatus SB300
E.triglochidiatus ssp. mojavensis f.inermis
Zaciekawiła mnie sprawa z tymi bukami,  jak ich występowanie wiąże się z podlewaniem mrozoodpornych?

13
Z naszych kolekcji / Odp: Moich kilka roślin
« dnia: Marca 20, 2015, 06:49:25  »
No tak, nie dodałem,  że to echinocereusy mrozoodporne wg opisów przynajmniej do -18*C

14
Z naszych kolekcji / Odp: Moich kilka roślin
« dnia: Marca 20, 2015, 12:38:02  »
Tez mam kilka echinocereusow na zewnątrz, choć pod folią, dodam, że dopiero od lutego tam są,  wcześniej w plusowych temperaturach. Kiedy należy je podlać?

15
Z naszych kolekcji / Odp: Początek sezonu u Tomasza
« dnia: Marca 12, 2015, 02:37:06  »
Mam 2 sztuki E. palmerii i  zupełnie dobrze znoszą moją opiekę jak i pozostawienie pod opieką rodziców (której to Echinocereus ferreirianus ssp. lindsayi nie przeżyły)

16
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Skałojady - Heksalog
« dnia: Marca 12, 2015, 02:21:13  »
Korzystając z ładnej pogody potłukłem trochę skał i w kruszywo posadziłem część kaktusów. Poszedłem nieco na łatwiznę i postawiłem na różne piaskowce z pobliskiego kamieniołomu, po 2-3 sezonach będzie można powiedzieć czy kaktusom takie podłoże pasuje.
Echinocereus w doniczce 10cm, turbiniaki w doniczce 20cm

17
Nigdy czegoś takiego nie miałem, ale czytałem nienajlepsze opinie tych namiotów w necie. Główną ich wadą jest kiepska stabilność, do tego słaba jakość pokrycia i możliwość ugotowania kkatusów jeśli zapomni się rozsunąć drzwi. Jeśli nie potrafisz zbudować sama czegoś, to może wynajmiesz kogoś do pomocy? Na Twoim miejscu kupiłbym płytę poliwęglanu komorowego i z niego zrobił zadaszenie. A pod daszkiem jakaś prosta konstrukcja, nawet na bazie palety stojącej na jakimś podwyższeniu (stary stół) 2 godziny pracy, listewki, wkrętarka i parę wkrętów i możesz się cieszyć porządnym parzeniskiem.

18
Polemizuj, nawet możesz polecać- taki urok forum, wymiana opinii. Ja tam u nich nie zamówię.

19
Nie tak do końca drogo wychodzi przesyłka z Niemiec, parę lat temu zamawiałem od Piltza i kosztowała zdaje się 4,50euro. Czesi liczą sobie drożej.
Jeśli chcesz zamawiać gymnocalycia to polecam właśnie Piltza, bardzo dobre wschody i zapewne można ufać numerkom bo gościu specjalizuje się w Gymnocalycium. Koehresa nie polecam, zamawiałem, wschody słabe, problem z komunikacją, nie wysłał mi jednej porcji za którą zapłaciłem. Dohnalik- duży plus za najtańsze nasiona w sieci, minus to zazwyczaj długi czas oczekiwania.
Najlepiej w kilka osób złożyć zamówienie, wtedy koszty wysyłki stają się mniej dotkliwe.

20
Astrophytum i inne / Odp: Podłoże
« dnia: Lutego 01, 2015, 11:01:10  »
Najprawdopodobniej Aloe  ;)

21
To nie są wygórowane wymagania- twardość powinna być odpowiednia by podczas przestawiania nie naruszyć korzeni, wielkość (kurcze, tylko ja mam dziwne skojarzenia?) oczywiście też, niektóre kaktusy mają korzeń palowy i potrzebują wysokich doniczek, do tego mnie osobiście nie odpowiadają okrągłe doniczki, wolę kwadraciaki. Oczywiście sam z braku laku korzystam w większości z takich doniczek produkcyjnych, ale mam też trochę tych czeskich i różnica jest ogromna.

22
Tak, oczywiście. W którymś z wątków opisałem w jaki sposób znalazłem sporo fajnych takich doniczek pod śmietnikiem 8), ale takie doniczki są dość miękkie, a poza tym nie znajdziemy pewnych rozmiarów jak np 7*7*9 czy 5*5*8,5 z naprawdę trwałego i grubego plastiku.

23
A może by tak jakieś wspólne zamówienie doniczek od Pavlicka z Czech? Też by mnie interesowały różne jego doniczki, ceny ma umiarkowane biorąc pod uwagę ich jakość, niestety przesyłka droga. http://www.cact.cz/kvetinacky-a17

24
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Choroba kaktusa? Proszę o pomoc.
« dnia: Stycznia 24, 2015, 01:48:13  »
Słabo u mnie z identyfikacją. Sugerujesz, że tej nadgniwający kaktus właśnie należy do tej grupy południowoamerykańców, które można spokojnie zimą podlewać?

25
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Choroba kaktusa? Proszę o pomoc.
« dnia: Stycznia 24, 2015, 11:42:00  »
Przede wszystkim kaktusów zimą się NIE podlewa, to największy błąd który popełniłaś, kaktusy pewnie zgniją. Raz na dwa tygodnie na parapecie to się podlewa latem i tylko wtedy gdy kaktus ma odpowiednie, przepuszczalne podłoże, którego Twoje kaktusy nie mają. Powinnaś kaktusy przesadzić do odpowiedniego substratu który zawiera max 25% "ziemi uniwersalnej" a 75% różnych żwirów, kamieni, keramzytów, perlitów, tłuczonych cegieł. Inny karygodny błąd to trzymanie kaktusa w głębi pomieszczenia, takie traktowanie być może i nie zabije tych roślin, ale stworzy z nich szkarady nadające się na kompost. Absolutne minimum dla kaktusów to parapet (beż żadnych żaluzji czy innych zasłaniaczy) południowego, południowo-wschodniego, południowo-zachodniego, ewentualnie wschodniego okna.
Co teraz zrobić? Ja bym zaczekał aż ziemia przeschnie, wydobył te jeszcze żywe kaktusy z niej, zostawił tydzień do obeschnięcia korzeni, następnie przesadził do odpowiedniego substratu (tzw ziemia do kaktusów w sklepach NIE jest odpowiednim substratem) i podlał najwcześniej pod koniec marca.

26
Off-topic / Odp: KOTY moje Twoje nasze
« dnia: Stycznia 21, 2015, 08:42:09  »
I jakiś działkowy sierściuch.

27
Off-topic / Odp: KOTY moje Twoje nasze
« dnia: Stycznia 21, 2015, 08:28:57  »
Jak widać nie tylko akwarystyka idzie w parze z kaktusiarstwem, ale i koty :) U mnie też jest jedan taki szkodnik, przez którego musiałem zrezygnować z nazwówek w doniczkach, bo z lubością je wyciągał.
Oto Ryś


28
Astrophytum i inne / Odp: Astrophytum - siew
« dnia: Stycznia 21, 2015, 08:11:05  »
Świetnie wygląda ten ogródek za szybą. Z tego co widzę to odległość między siewkami a oświetleniem to ok. 15 cm, ja bym wysiewy podniósł jeszcze z 5cm.

29
Astrophytum i inne / Odp: Astrophytum - siew
« dnia: Stycznia 21, 2015, 03:07:43  »
Ładne siewki, szczególnie te starsze, wyglądają jakby miały w okolicach 1cm A.asterias a A.capricorne nieco większe. Jeśli to ten wysiew z kwietnia to wynik moim zdaniem bardzo dobry.
 Asteriasy grudniowe chyba nieco wyciągnięte, ale jeśli są w tych samych warunkach to dojdą do siebie. Możesz przypomnieć jakie rozmiary ma Twój fitotron i jakie w nim oświetlenie?

30
A jak z wilgotnością substratu? Czy ze swojego doświadczenia możesz powiedzieć jakie jest najlepsze dla siewek? Masz może jakieś zdjęcia wysiewów 2-3miesięcznych? Tak dla porównania.

Strony: [1] 2