Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - BOB

Strony: [1] 2 3 ... 28
1
Z naszych kolekcji / Odp: Moje początki...
« dnia: Lutego 25, 2023, 09:42:02  »
Cześć,
ten brak cierni na stożku wzrostu to jego cecha gatunkowa, czy efekt niedoświetlenia?

A propos - gdzie udało się upolować? ;)

2
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Prośba o identyfikację.
« dnia: Stycznia 07, 2023, 09:48:13  »
Czyżby Mammillaria geminispina?

3
To Andromischus cooperi.

4
Forum ogólne - kaktusiarskie gadu-gadu / Seria LEGO Botanical Collection
« dnia: Kwietnia 18, 2022, 05:27:29  »
Cześć,
postanowiłem napisać, ponieważ pojawiły się nowe zestawy z serii LEGO Botanical Collection, które łączą dwie największe miłości w moich życiu - LEGO i sukulenty (oraz inne rośliny). Przesyłam linki do dwóch świetnych recenzji:

* Zajawka: https://jaysbrickblog.com/news/lego-orchid-and-succulents-join-the-lego-botanical-collection-in-2022/
1. Sukulenty: https://jaysbrickblog.com/reviews/review-lego-10309-succulents-botanical-collection/
2. Storczyk: https://jaysbrickblog.com/reviews/review-lego-10311-orchid-botanical-collection/

Mam nadzieję, że inni również będą czerpać radość z tych cudownych konceptów.

Jak do dotąd w ramach serii wydano również bukiet kwiatów, drzewko bonsai oraz rajski ptak (Sterlitzia reginae).

5
Niesłychanie cenne i wartościowe źródło wiedzy w najlepszym wydaniu (nawet dla tych, dla których Afryka nie jest głównym obszarem zainteresowań). Gorąco polecam zajrzeć.

Serdeczne dzięki, Tomku, za udostępnienie.

6
Off-topic / Odp: Życzenia Wielkanocne 2021
« dnia: Kwietnia 03, 2021, 07:47:47  »
Dzięki za życzenia.

Z mojej natomiast strony: regeneracji nadwątlonych sił. Trzymajcie się zdrowo!

7
Z naszych kolekcji / Odp: Kaktusy na balkonie.
« dnia: Grudnia 21, 2020, 11:15:32  »
Gdyby udało Ci się go sklonować, to chętnych na zakup byłoby pewnie wielu. :)

8
Forum ogólne - kaktusiarskie gadu-gadu / Odp: Austrocactus- uprawa
« dnia: Listopada 22, 2020, 09:09:04  »
Austrokaktusy razem z pterokaktusami to jedne z tych roślin, dla których na pewno znajdzie się miejsce w moim ogrodzie zimowy, który będzie skończony razem z domem za ok. 3 lata. Być może urzekają mnie swoją niską popularnością i rozpowszechnieniem w kolekcjach, a także niepospolitym wyglądem.

9
Ile lat liczy sobie ta roślina?

10
Forum ogólne - kaktusiarskie gadu-gadu / Odp: Frailea - jak uprawiać
« dnia: Sierpnia 25, 2020, 07:54:37  »
Jak dobrze wiecie zawsze miałem sentyment do rodzaju Frailea. Moim zdaniem to bardzo wdzięczne rośliny, jednak prawdopodobnie jako nieliczne wśród kaktusów są tak krótkowieczne. Tutaj doskonały przykład: http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/3669/Frailea_phaeodisca
Podejrzewam, że trudno by szukać wśród kaktusów innego rodzaju, w którego opisie podawano by z taką dokładnością długość życia roślin.

Może jednak ktoś z Was zna podobne kaktusowe przypadki? Chętnie o nich usłyszę.

11
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Czy to Copiapoa montana
« dnia: Czerwca 27, 2020, 10:04:44  »
Nie odrzucałbym typu sprzedawcy, gdyż C. montana cechuje się dużą zmiennością. Spójrz na przykład tutaj: http://www.cactus-art.biz/schede/COPIAPOA/Copiapoa_montana/Copiapoa_montana/copiapoa_montana_fr522.htm

12
To na pewno oparzenie słoneczne. Miałem identycznie wyglądające przypadki, kiedy zbudowałem moją pierwszą mini szklarenkę, cechującą się zbyt słabym wietrzeniem.

13
Posiadałem wyłącznie M. aurantiaca. Zawsze była zimowana dość chłodno - w temp. 6-11 stopni, bez światła - i radziła sobie doskonale, kwitnąc co roku.

14
Pociągnę temat, jednak trochę obszerniejszą treścią: https://epdf.pub/copiapoa-in-their-environment.html :)

W serwisie dostępnych jest również wiele innych ciekawych książek, jak na przykład kolejny klasyk o Eriosyce.

15
Z naszych kolekcji / Odp: Kaktusy na balkonie.
« dnia: Grudnia 12, 2019, 06:35:24  »
To typowa pora kwitnienia dla tego gatunku. Mój "pracowy" tytanek, mimo że nieporównywalnie mniejszy od twojego też kwitł w tym okresie zeszłego roku jednym kwiatkiem.

16
O zbiórce wiem, od kiedy tylko została zorganizowana, jednak dopiero dzisiaj obejrzałem materiał filmowy. Od razu rozdystrybuowałem go wśród moich znajomych.

Wierzę, że jest szansa, żeby jeszcze lepiej, niż tylko folią bąbelkową, dodatkową warstwą foliii i dwoma piecykami gazowymi (jak to ma miejsce obecnie), zabezpieczyć tunel przed nadejściem prawdziwych polskich mrozów.

Trzymam więc kciuki.

17
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Poparzony Thelocactus
« dnia: Października 30, 2019, 09:48:46  »
Jak kształtuje się sytuacja po tym czasie?

18
Nowości wśród kaktusów i sukulentów / Odp: Cereus haitiensis
« dnia: Października 30, 2019, 09:21:13  »
Niespotykany kształt owocu. Sama roślina też całkiem ładna, szczególnie gdy nie jest jeszcze zdrewniała.

19
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Chora Orbea
« dnia: Października 30, 2019, 09:16:14  »
Wygląda na bytność grzybka. Próbowałeś przemyć sczerniałe miejsca denaturatem?

20
Rośliny niekoniecznie sukulentyczne / Odp: Rośliny nie-kaktusowe.
« dnia: Lutego 25, 2019, 09:01:31  »
Ciekaw jestem, czy ten kultywar monstery też będzie miał tendencję do żółknięcia (nie brązownia) dolnych liście. U mojej roślinki występuje to tylko trochę wolniej, niż proces narastania nowych. Dodam jeszcze, że monstera jest pod troskliwą opieką, ponieważ codziennie ją spryskuję i reaguję na wszelkie sygnały, jakie tylko mogę z jej kondycji wyczytać.

21
Dodałbym jeszcze do wypowiedzi przedmówcy, że świetlówki potrafią naprawdę mocno podgrzać otoczenie, co w okresie zimowym jest stanowczo niewskazane.

Jeśli jednak jesteś naprawdę zapalony, by je uprawiać, to wszystko, uwzględniając konieczne do poniesienia koszty i wyrzeczenia, jest możliwe.

22
Razem z pterokaktusami postrzegałem je zawsze jako swego rodzaju rodzynki o urodziwych kwiatach i niepospolitym pokroju, które występują w skrajnie nieprzyjaznym i nieco nietypowym, jak dla kaktusów środowisku. Chodzi mi po głowie, żeby kiedyś je wysiać i wszystko wskazuje na to, że za kilka lat będę miał ku temu optymalne warunki.

Strona z listą nasion - prześwietna, ponieważ prawie do każdej pozycji z cennika przypisane są realne zdjęcia, często ze środowiska naturalnego i dla porównania, z uprawy. A wszystko to wzbogacone dwuakapitowym opisem. Pełen profesjonalizm.

Odpowiadając na pytanie, wydaje mi się, że kilkudniowa stratyfikacja w zamrażarce, a następnie lekkie przetarcie papierem ściernym załatwi sprawę. Zawsze można też napisać do autora, co poleca. Za odpowiedź na forum również będziemy wdzięczni. :)

23
Dorodne roślinki. Nie wiem, czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, ale wyglądają jakby kilka dni temu spadł deszcz, bądź też były podlewane, ponieważ wszystkie wydają się mocno nabrzmiałe od zgromadzonej wody.

24
Z naszych kolekcji / Odp: Moje początki...
« dnia: Stycznia 05, 2019, 07:36:38  »
W drugiej połowie listopada (z mojej inicjatywy ;)) miałem przyjemność zamawiać do naszego biura w pracy rośliny wedle własnego uznania za całkiem sporą kwotę. Skusiłem się więc również na 8-letni egzemplarz Dioscorea elephantipes. Jestem jednak trochę zaniepokojony, ponieważ roślina wydaje się wchodzić aktualnie w stan spoczynku zasuszając liście, a temperatury panujące wokół niej, w mojej ocenie, to raczej wykluczają. Być może jest to kontynuacja procesu, który zaczął się jeszcze u sprzedawcy, gdzie mogła być uprawiana wedle prawideł.

Mimo, że w opisach jej hodowli napisane jest, że może kilkakrotnie w ciągu roku zrzucać liście, co jest sygnałem do prawie całkowitego zaprzestania podlewania, w tej sytuacji mam pewne wątpliwości i nie wiem czy nie zacząć podawać jej więcej wody. Jak myślicie?

25
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Adenium obesum schnące liście
« dnia: Stycznia 05, 2019, 07:03:08  »
Ho, ho - całkiem sporo. Nasiona wysiałem bodajże w marcu 2013 roku, po 2 sztuki na doniczkę o szerokości 4,5 x 4,5 cm i niewiele wyższej. Dobrze zrobiłem, bo mało gdzie wykiełkowały oba nasiona, a do wieku dorosłego przetrwało 17 pojedynczych sztuk. Obyło się więc bez pikowania. Tym samym zaniedbałem jednak przesadzania i od tamtej pory adenia rosną w tym samym substracie. Już wielokrotnie chciałem je przesadzić, ale zawsze wypadało coś ważniejszego. Rośliny nie są więc duże, za to posiadają piękne grube łodygi, co udało mi się uzyskać bez potrzeby obcinania wierzchołków. Stroniłem od tego zabiegu, ponieważ nie chciałem zmarnować pierwszego wysiewu nieznanej dla mnie w uprawie grupy sukulentów.
Na pierwszy pąk kwiatowy czekałem więc 5,5 roku.

26
Aktualności i inne informacje / Odp: Życzenia Świąteczne 2018
« dnia: Grudnia 24, 2018, 08:46:12  »
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy życzyć Wam wielu ciepłych,
radosnych i pełnych zadumy oraz bliskości chwil rozłożonych równomiernie nie tylko w tym krótkim okresie
jakże błogiego czasu, lecz także w nadchodzącym, całkiem nowym roku.

Administratorzy i moderatorzy Forum Kaktusy i Inne

27
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Sieć korzeni kaktusów
« dnia: Grudnia 19, 2018, 10:00:48  »
Wspaniałe!
BBC jak zawsze na wysokim poziomie.

28
Dodałbym, że:
Preferują zimowanie w nieco wyższych temperaturach niż większość kaktusów (ok. 15), podczas którego wskazane jest oszczędne nawilżanie gleby - nie częściej jednak niż 2 lub 3 razy w przeciągu całego okresu stagnacji.

29
Informacje z kaktusowego świata / Odp: Rodzaj Parodia 2018
« dnia: Grudnia 01, 2018, 11:20:38  »
Piękne zdjęcia ze stanowisk naturalnych.
Szczególnie urzekły mnie P. mueller-melchersii, Uruguay, Rivera, Tranqueras, Valle del Lunarejo i P. oxycosta, Brazil, Rio Grande do Sul, Santiago, between Santiago and Nova Esperança do Sul.

30
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Adenium obesum schnące liście
« dnia: Grudnia 01, 2018, 10:55:32  »
Dobrze, że piszesz, ponieważ popełniłem błąd i w mojej poprzedniej wiadomość, w której zabrakło słowa "nie". Zdjęciem kwiatu więc się niestety nie pochwalę.  :-(

Strony: [1] 2 3 ... 28