Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - siwekj

Strony: [1]
1
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Zimowanie siewek
« dnia: Grudnia 30, 2013, 08:56:42  »
Witam,

nie czekając na odpowiedź kupiłem świetlówkę  Aqua Glo 18000k, . Niestety innych nie było u mnie w zoologicznym. Z tego co na niej jest napisane to daje głównie światło niebieskie i trochę czerwonego. Do te go mam drugą świetlówkę 4000k. Wszystko to stoi na zachodnim parapecie więc myślę że powinno być ok. Jak długo naświetlać? Teraz świecę jakieś 12-14h.

2
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Zimowanie siewek
« dnia: Grudnia 28, 2013, 10:05:33  »
Witam,
niestety ostatnio moje siewki dostały olbrzymiego wstrząsu w postaci upadku z okna (żona robiła porządki) Powróciły ponownie na swoje miejsce nie widać wielkich strat. Z racji że je doświetlam 2x8W T5 chciałbym dowiedzie się jaką faktycznie barwę światła powinienem im dostarczyć. Czy typowe świetlówki akwarystyczne się nadadzą?? W przypadku takich świetlówek zakres barwy światła jest od 2800k do 18000k. Co będzie im się podobało?   

3
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Zimowanie siewek
« dnia: Października 23, 2013, 08:23:34  »
Witam,
żeby nie zaczynać nowego posta podepnę się po mojego starego. Nabyłem kolejnych parę nasionek i mam kolejnych parę pytań. A mianowicie chodzi mi o przygotowanie tychże nasionek do wysiewu. Oczywiście oczyściłem je mechanicznie z resztek owocka. Czy odkażać same nasionka? Jeżeli tak, to czym? Czy wystarczy je zaprawić? Mam zaprawę nasienną T 75 DS/WS. Nadaje się? Są to nasionka Gymnocalycium różnego rodzaju. Substrat do wysiewu na razie piasek rzeczny o granulacji od 0,5-3mm. Trochę ubogo...Dodać coś do niego? Podleje go przegotowaną deszczówką z Previcurem. Dodać do tej samej wody standardowy nawóz do kaktusów- żel? Jeżeli tak, to ile? Wszystko to będzie stało na parapecie zachodnim gdzie o tej porze nie ma bezpośredniego światła słonecznego dodatkowo pod świetlówkami 2x8w T5. Temperatura przy tym świetle około 25 C. Jak długo naświetlać? Bez oświetlenia temp około19-20C, nie za niska? Może naświetlać 24h? Jakiej bary światło było by najlepsze z tych świetlówek? Aha, dodam jeszcze że chce je wsadzić do weka. Trochę dużo pytań ale za wszystkie wskazówki z góry serdecznie dziękuję.
pozdrawiam Jacek     

4
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Zimowanie siewek
« dnia: Września 25, 2013, 05:54:30  »
A czy przykryć pojemnik folią albo szkiełkiem czy zostawić całkiem otwarty?

5
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Zimowanie siewek
« dnia: Września 24, 2013, 05:43:49  »
OK, też myślałem o takiej opcji. Powiedz mi tylko jak z podlewaniem? Czy tylko zraszać od góry czy delikatnie na substrat? Jak często? Czekać między z podlewaniami do wyschnięcia podłoża czy raczej utrzymywać wilgotne??

6
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Zimowanie siewek
« dnia: Września 23, 2013, 07:55:24  »
Witam,
dorobiłem się paru siewek i teraz zastanawiam się jak najbezpieczniej je przezimować. Są do głównie gymnocalicja i echinofossulocactusy. Siewki mają od 2mm do 9-10mm. Czy mogę je potraktować już jak dorosłe roślinki czy może opcja na parapecie zachodnim z dodatkowym doświetlaniem (2x świetlówka 8W) w ciągu dnia i temperatura około 25 stopni w ciągu dnia będzie lepszym rozwiązaniem?     

[załącznik usunięty przez administratora]

7
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Dziwne plamy
« dnia: Sierpnia 27, 2013, 08:31:00  »
Substrat wydaje mi się ze jest ok, piasek rzeczny zmieszany z ziemia do kaktusów. W jaki sposób mogę zmniejszyć wilgotność powietrza? Praktycznie cały czas kaktusy są wietrzone. jeżeli nie pada. Co mogę jeszcze zrobić?? 

8
Klinika kaktusów i sukulentów / Dziwne plamy
« dnia: Sierpnia 25, 2013, 07:55:55  »
Witam, na moim Ferocactusie pojawiły się dziwne plamy. Stoi na południowym zewnętrznym parapecie, częściowo cieniowany. Po starcie na wiosnę ładnie wypuszczał młode ciernie tylko te plamy trochę mnie niepokoją. Czy to nadmiar słońca, czy jakieś dziadostwo? Plamy nie są miękkie więc to chyba nie zgnilizna.   

[załącznik usunięty przez administratora]

9
Forum ogólne - kaktusiarskie gadu-gadu / Odp: Glony
« dnia: Lipca 15, 2013, 04:48:14  »
Czy to przesuszenie nie wpłynie negatywnie już na skiełkowane nasionka? Co do wody utlenionej to chodzi o taką standardową z apteki? Rozcieńczać jakoś dodatkowo? Jak stosować?

10
Forum ogólne - kaktusiarskie gadu-gadu / Glony
« dnia: Lipca 14, 2013, 08:01:00  »
Witam,

w słoiku z siewkami pojawiły mi się glony. Czym je wytłuc? Na początku podlałem woda z Previcurem. Grzyba nie widać ale te glony.

11
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Optymalne warunki
« dnia: Maja 28, 2013, 09:41:38  »
Witam Wszystkich,

choroba kaktusowa w stadium zaawansowanym:) tak więc wiele znaków zapytania co do optymalnych warunków dla roślinek. Skupiam się głównie na Gymnocalyciach i Echinofossulocactusach. Wszystko stoi, jak już wspominałem we wcześniejszych postach, na zewnętrznym południowym parapecie. Ty nasuwa się pytanie czy dla tych gatunków to nie za dużo światła i ciepła w okresie wegetacyjnym? Na chwilę obecną po przeniesieniu ze stanowiska zimowego (ciemno 10-14Stopni max) stoją w szklarence na zewnętrznym parapecie okryte przed słońcem agrowłókniną. Po ostatnim okresie wegetacyjnym (2012) i po wiosennym cieniowaniu stały w pełnym słońcu, niektóre z nich przebarwiły się z zielonego na brązowy (gym saglionis) albo na bordowy (gym mihanovichii), wnioskuje, że to nadmiar słońca, aczkolwiek nie zostały trwale uszkodzone bo teraz ładnie ruszyły i nie widać poparzeń. Powinny być te gatunki cieniowane agrowółkniną przez cały okres wegetacyjny na południowym parapecie czy po prostu je przenieść na płn-zach i nie cieniować??-bezpośrednie słońce od końca maja około 17.30. Za wszystkie wskazówki z góry dziękuję.
pozdrawiam Jacek   
 

12
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Podlewanie
« dnia: Maja 10, 2013, 06:52:13  »
Witam,

a moje niestety wczorajszy deszcz tak zlał że aż pływały. Nie zdążyłem na czas ich przykryć a stoją na zewnętrznym parapecie. Pogoda nie zapowiada się obiecująco na najbliższy weekend i zastanawiam się czy nie zabrać ich do domu. Jak myślicie?

13
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Moje maluchy
« dnia: Kwietnia 01, 2013, 07:25:55  »
Moje maluchy

1. Echinofossulocactus obvallatus
2. Od lewej Gymnocalycium Ferrari, Echinofossulocactus debilispinus, Echinofossulocactus  adverispinus
3. Od lewej Gymnocalycium alboareolatum, Gymnocalycium spec., Gymnocalycium spegazzinii
4. Od lewej Echinofossulocactus bustamantei, Echinofossulocactus rosasianus

[załącznik usunięty przez administratora]

14
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: pobudka kaktusów
« dnia: Marca 30, 2013, 09:39:55  »
Witam,

nie chodziło mi o przeniesienie i pobudkę od razu. Miałem na myśli tylko oswojenie ich ze światłem, bo zimowałem je w ciemnym pomieszczeniu. Jeżeli nie zraszanie na pobudkę (jak się ociepli) to jak z podlewaniem? Od spodu delikatnie?
Moje wysiewy mają się chyba całkiem nieźle. Odpukać nie widać śladów pleśni i mają ładny kolorek. Sialem na początku lutego głównie Stenokaktusy i Gymnocalicja. Oczywiście doświetlam. Pierwszy wysiew ma już ładne ciernie. Tydzień temu dotarły do mnie kolejne nasionka Stenków, Gymnocaliciów i Lobive. Lobivie juz sie pokazały, reszta śpi. Z wysiewami na razie eksperymentuje :) więc na pewno nie jest wszystko jak powinno być:) ale jak chociaż 10% z tego się utrzyma to będę zadowolony  z moich pierwszych poczynań. 

15
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: pobudka kaktusów
« dnia: Marca 28, 2013, 03:09:52  »
Witam,

Jak u was z pobudką na chwilę obecna? Prawie kwiecień, a dalej ziąb!!! U mnie wszystko stoi w ciemnej, suchej i zimnej dziupli. Zastanawiam się nad przeniesieniem już na w miarę jasny korytarz (temp jakieś 6 stopni). Ma to jakiś sens? Czy czekać na dodatnią temperaturę i wszystko na zewnętrzny parapet do szklarenki? Jak z wodą na pobudkę? Tylko zraszanie ciepłą wodą? Jakieś dodatkowe zabiegi na dobry start?

pozdrawiam Jacek

16
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Siewki wyciągnięte
« dnia: Marca 04, 2013, 06:35:50  »
Witam,

już widać :), niektóre mają po trzy areole. Przepikować je do nowego substratu? Jak z podlewaniem takich maleństw? Muszą mieć w dalszym ciągu cały czas wilgotno?

17
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Siewki wyciągnięte
« dnia: Marca 03, 2013, 10:39:58  »
Witam,

po jakim czasie otworzyć słoik i ewentualnie zacząć wietrzyć? Siewki maja jakieś 4mm średnicy. Kiedy je przepikować i pozostawić otwarte?

18
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Siewki wyciągnięte
« dnia: Lutego 18, 2013, 05:44:36  »
witam,

końcem stycznia wysiałem echinofossulocactusa rosasianus, bustamante, obvallatus do hermetycznego słoja, Siewki są już dość duże, widać powoli ciernie, mają ładny kolor ale widać że zaczynają się wyciągać. Za mało światła?? Czy to normalne? Stoją na parapecie i są doświetlane lampką min 10h. Czy to za mało? Czym ewentualnie doświetlać? Ile wat?

19
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Żywe kamienie
« dnia: Grudnia 21, 2012, 06:46:09  »
witam,

mam jednego żywego kamienia. Stoi na z innymi kaktusami na miejscu zimowym (ciemno i 13-15stopni) i trochę się ostatni zdziwiłem bo zaczął rosnąć. Stare "półdupki" rozchyliły się i widać dwa młode. To normalne??

20
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Podlewanie
« dnia: Września 27, 2012, 07:53:49  »
Ja też wlaśnie zastanawiam się nad podlaniem jeszcze raz. Ostatnio podlalem 2 tyg temu i na tym mialem zakończy ale po pogodzie widzę, że jeszcze przyszły tydzięń ma być w moim regione obiecujący. Co proponujecie? Podlać ostatni raz ja w okresie wegetacji-dość obficie czy trochę ostrożniej, zraszaczem? "Moje dzieci" stoją na zewnetrznym parapecie na płd oknie już cały czaś okryte folią, słabo wietrzone.

21
Klinika kaktusów i sukulentów / Kremowe plamy
« dnia: Września 23, 2012, 03:58:40  »
Witam,

co to za dziadostwo? Grzyb? Czym to zabić?

Przy okazji proszę o identyfikację pierwszego kaktuska.

pozdrawiam

[załącznik usunięty przez administratora]

22
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« dnia: Sierpnia 30, 2012, 08:47:54  »
Witam,

dzięki za odpowiedzi. Co do braku światła dla Echinocactusa, który miałby być powodem braku cierni to chyba nie to, ale może się mylę. Stoi co najmniej od maja na połd-wsch parapecie na zewnątrz, niecieniowany. Od 7:00 do co najmniej 15:00 pełne słońce oczywiście przy dobrej pogodzie:)  Raczej z nadmiaru słońca czasem się pomarszczy w południe po czym wraca do siebie.
Co do identyfikacji interesuje mnie głównie pierwsza pozycja, może fotka mało profesjonalna...
 
pozdrawiam siwekj

23
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Kaktusy-połknięcie bakcyla
« dnia: Sierpnia 29, 2012, 06:11:02  »
Witam,

żeby nie otwierać nowego tematu podpinam się pod mój wcześniejszy z prośbą o identyfikację nowych roślinek. Do tego ma jeszcze małe pytanko odnośnie mojego Echinocactusa...
jest to ten sam co na fotce powyżej z tym że troszkę podrósł i stracił ciernie albo w ogóle mu nie wyrosły jak widać na fotce. Dlaczego? To jest normalne? Coś mu nie pasuje??

pozdrawiam siwekj

[załącznik usunięty przez administratora]

24
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Kaktusy na zewnątrz.
« dnia: Lipca 12, 2012, 07:31:47  »
Witam!

W chwili obecnej przebywają moje kaktusy na zewnętrznym parapecie. Do kiedy mogę je tam bezpiecznie trzymać? W czasie deszczu osłaniane są folią jednakże nie są szczelnie zamknięte jak szklarni. Może jednak pomyśleć nad szczelniejszą izolacją? oczywiście z możliwością wietrzenia. 

25
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Podlewanie
« dnia: Lipca 09, 2012, 06:43:33  »
Podłącze się też z małym pytaniem. Mam standardową ziemie do kaktusów+żwirek rzeczny 1-2mm i podlewając z góry po całkowitym przeschnięciu woda stoi na wierzchu i wsiąka po bardzo długim czasie. Czy to normalne? Czy coś jest nie tak z podłożem? Nic się niestanie jak ta woda będzie stała i dopiero po jakimś czasie wsiąknie czy może podlewać tylko i włącznie od dołu? 

26
Witam,

ostatnio zauważyłem że jeden z moich kaktusów a dokładniej ten z przedostatniej fotografii dziwnie się przewęża w części środkowej. Czy to normalne? Na brak światła raczej nie powinien narzekać bo stoi na poł-wsch zewnętrznym parapecie. Widać, że dość intensywnie dostaje nowe ciernie w szczytowej części.
 
Jeszcze jedno pytanko z innej beczki odnośnie piasku, a dokładniej piasku morskiego. Wiem, że pewnie jest zasolony i negatywnie może wpływać na kaktusa ale czy po dokładnym umyciu i wygotowaniu możemy go użyć jako dodatek do standardowej ziemi czy lepiej dać sobie spokój i użyć jako dodatek żółty piasek taki jak dla dzieci do piaskowni?

27
Witam!

bardzo dziękuję za pomoc i wskazówki. A co ze wcześniej wspomnianym zmienionym wyglądem mojego Echinocactusa? Dorzucam jeszcze jedna fot. Czym spowodowane jest przebarwienie i pomarszczenie? Jak mogę mu pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie co do przesadzania. O jakiej porze powinno się to robić i jak najlepiej? Chodzi mi o stara ziemie, która po wyciągnięciu z doniczki tworzy jedna całość z korzeniami. jak pozbyć się starej ziemi nie uszkadzając korzeni? Oczyszczać kaktusa kompletni ze starej ziemi.
Dzięki z góry za wszystkie wskazówki.

[załącznik usunięty przez administratora]

28
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Kaktusy-połknięcie bakcyla
« dnia: Czerwca 05, 2012, 09:23:10  »
Witam wszystkich,
tak się składa, że moja kolekcja kaktusów troszkę się powiększyła. Od razu zaznaczam, że jestem w powijakach jeżeli chodzi o kaktusy. Pierwszy ( fot.13 ) trafił do mnie przypadkowo jakieś 1,5 roku temu i jest do tej pory. Kolejne (fot. od 7 do 11), wstyd się przyznać zostały kupione przez żonę bo miały ładną doniczkę. Pozostałe ( fot. od 1 do 5 ) kupiła teściowa bo też miały ładną doniczkę:/. Trochę mnie ściska jak widzę marnujące się piękne roślinki dlatego potrzebuje jakiś wskazówek, porad żebym mógł stworzyć im jakieś minimalne warunki do życia. Niestety do dyspozycji dwa okna-parapety zew/wew. od poł-wsch i poł-zach stronie. Ew korytarz, strych (mało światła), ogród. Trochę poprzeglądałem już forum i dowiedziałem się paru rzeczy o których nie miałem pojęcia jak np. zimowanie (korytarz będzie się nadawał na tegoroczne zimowanie. Światło umiarkowane temp w zimie max 5-10 stopni przy większych mrozach nawet 1-2 stopnie-chyba trochę za zimno). Teraz trochę pytań:

1. Czy nadają się do trzymania w domu na oknie.
2. Czy mogę trzymać je o tej porze całą dobę za oknem?
3. Którą wybrać stronę?
4. Osłonić je przed słońcem?

Jeżeli chodzi o kaktusa z fot. 13 chyba trochę zmarniał. Świeżo po zakupie był ciemno-zielony, teraz zbladł i u podstawy pomarszczył się. Z tego co doczytałem już moglem go przypalić bo stał już na słońcu na zewnątrz. Jak go przywrócić do formy? 
Próbowałem zidentyfikować je na forum i może niektórych nazwy bym trafił ale wole nie wygłupić się i pozostawię identyfikacje ich dla tych którzy się znają.

Wszystkim z góry dziękuje za wskazówki i rady.

[załącznik usunięty przez administratora]

Strony: [1]