Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - chaveiro

Strony: [1] 2
1
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Identyfikacja sukulentów
« dnia: Sierpnia 28, 2013, 08:16:56  »
W poprzednim poście popełniłem błąd pisząc że od 6-10 to Sanseviera powinno być od 7-10 a 6 wygląda na Kalanchoe blossfeldia. Na przyszłość z dużej litery piszemy tylko nazwę rodzajową, a gatunkową normalnie z małej

2
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Identyfikacja sukulentów
« dnia: Sierpnia 26, 2013, 03:12:13  »
1. Polaska chichipe (ale nie dam uciąć sobie ręki)
2. na 100% to nie A. vera
3. Sedum rubrotinctum
4. Crassula ovata (przydałoby mu się więcej słonka)
5. według mnie to E. glauca (słonka j.w.)
6-10. "zwykła" Sansevieria to S. trifasciata, z żółtymi brzegami to S. t. 'Laurent', ostatnia to S. t. 'Hahnii'

3
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: co to jest za kaktus?
« dnia: Sierpnia 26, 2013, 03:00:26  »
U mnie też rośnie jakoś specjalnie o niego nie dbam, a kwitnie praktycznie przez cały rok, standardowa opieka jak z innymi sukulentami

4
Z naszych kolekcji / Odp: "Meksyk" na balkonie wschodnim - chaveiro
« dnia: Sierpnia 24, 2013, 05:42:04  »
ciąg dalszy zdjęć.
Jak już wspomniałem swoich przedstawicieli mają również inne rodzaje meksykańskie
1. Turbinicarpus viereckii
2. Turbinicarpus polaskii
3. Turbinicarpus polaskii

[załącznik usunięty przez administratora]

5
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: co to jest za kaktus?
« dnia: Sierpnia 24, 2013, 05:36:40  »
To nie kaktus.
To Euphorbia millii, jest to sukulent po polsku to wilczomlecz

6
Z naszych kolekcji / "Meksyk" na balkonie wschodnim - chaveiro
« dnia: Sierpnia 24, 2013, 12:35:28  »
Właściwie na tym forum jestem już jakiś czas, kaktusami też zajmuję się dość długo chociaż na tak całkiem poważnie to od 2011 roku z ukierunkowaniem na kaktusy meksykańskie, mam również trochę roślin z Ameryki południowej, ale tych jest dość mało.
Podstawą kolekcji jest rodzaj Thelocactus, również inne meksykańskie gatunki mają swoich przedstawicieli w mojej kolekcji.
A oto kilka zdjęć na początek:
1. Thelocactus bicolor ssp. bicolor (pierwsza sztuka)
2. Thelocactus bicolor ssp. bicolor (druga sztuka)
3. Thelocactus bicolor ssp. schwarzii

[załącznik usunięty przez administratora]

7
Ogólnie tak jak piszesz im wcześniej tym lepiej z tym przesadzaniem, natomiast przesadzić możesz również w okresie zimowym dość duża ilość kaktusiarzy tak robi pamiętać tylko trzeba, że podłoże musi być suche. Jeżeli te kaktusy masz od nasionka i były wysiane z tzw. Kaktus mix (nasionka ogólnie dostępne w większości marketów) to będą to na 99,9% ferokaktusy natomiast z ich dalszą identyfikacją może być problem przynajmniej na razie, wiele siewek z tego rodzaju jest bardzo podobna do siebie.

8
9. Echeveria (najprawdopodobniej) glauca
8. Haworthia
pozostałe wyglądają na rodzaj Ferocactus, ale pewności nie mam. Natomiast mam pewność co do podłoże trzeba je KONIECZNIE zmienić na bardziej przepuszczalne/mineralne (czarnej ziemi do 30%, pozostałe 70% to żwirek, gruby piach, może być keramzyt drobny, perlit)

9
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Identyfikacja
« dnia: Maja 25, 2013, 09:03:39  »
Kwitnący to Echinopsis eyriesii, a ten "patyk" to Austrocylindropuntia subulata.

10
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Proszę o identyfikację
« dnia: Maja 23, 2013, 09:42:16  »
1. Cotyledon undulata

11
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Prośba o identyfikację
« dnia: Maja 23, 2013, 09:40:23  »
Roślinka na zdjęciu to kotyledon falisty Cotyledon undulata jest to roślina gruboszowata czyli uprawa tak jak grubosze Crassula

12
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Co to za roślinki?
« dnia: Marca 24, 2013, 10:05:30  »
Na innym forum widziałem że zostały te roślinki już zidentyfikowane, ja dopowiem tylko że ta druga roślina Astrophytum jest w dość słabej formie, między innymi podłoże trzeba wymienić na bardziej odpowiednie

13
Witam, jeżeli chodzi o te cieniutkie jasnozielone "wypustki" to są to kolejne człony które roślina wytworzyła podczas zimy, wyglądają tak ponieważ miały zbyt mało światła i za ciepłe zimowanie. Nie ma się czym przejmować, można je spokojnie poodcinać aby w nadchodzącym powoli rozpoczynającym się sezonie nie szpeciły rośliny.

14
Aktualności i inne informacje / Odp: Pomysł
« dnia: Marca 19, 2013, 08:17:14  »
Mnie też się wydaje, że nie trzeba eksperymentować z innymi portalami - to forum jest OK.
Chętnie natomiast widziałbym galerię, jak było kiedyś. Przychodzi mi do głowy portal Flickr. Czy ktos z was miałby inne kandydatury na galerię?
pozdrawiam
Tomek

Na jednym z for na których również działam do wklejania zdjęć są używane ImageSheck i Fotosik

15
W wodzie broń Boże, sukulentów nie ukorzenia się w wodzie (może z wyjątkiem Epiphylum te podobno prędzej ukorzeniają się w wodzie), można z takimi korzonkami włożyć po 2 - 3 dniach (czas przeschnięcia ranki po odłamaniu) do właściwego substratu (oczywiście suchego) najlepiej też przez pierwszy tydzień może nawet dwa tygodnie nie podlewać

16
To Crassula perforata, a te "wąsy" to korzonki można pod tymi korzonkami odłamać roślinę i włożyć ją np. do osobnej doniczki mając wtedy kolejną samodzielną roślinę.

17
Z naszych kolekcji / Odp: Moja mała kolekcja
« dnia: Marca 10, 2013, 09:52:44  »
Ta jakaś mamilaria to też M. zeilmanniana, poza tym mamilarki ładne

18
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Prośba o identyfikację
« dnia: Marca 04, 2013, 10:57:57  »
Praktycznie nigdzie nie ma takiego rodzaju ziemi jak napisałem wyżej. Z pewnością trzeba dodać żwiru do tej ziemi, a ją samą najlepiej przesiać żeby nie było w niej "śmieci", drenaż oczywiście jak najbardziej granulacja + - 1 - 2 cm wystarczy ok 1 cm grubości (jedna warstwa), Jeżeli są jakieś markety budowlane w twojej okolicy z pewnością będzie też dział ogrodniczy na którym spokojnie zaopatrzysz się w potrzebne rzeczy.

19
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Prośba o identyfikację
« dnia: Marca 03, 2013, 10:48:20  »
Podłoże: 30% ziemi humusowej ("czarnej", przesianej) - 30% żwirku (granulacja 2-4 mm) - 30% grubego piachu (granulacja do 1,5 mm) żwir i piach wypłukany pozostałe 10% można uzupełnić perlitem lub drobnym keramzytem. Keramzyt i perlit można dostać w sklepach ogrodniczych, żwir i piach np w sklepach zoologicznych lub budowlanych. Żwir nie może być marmurowy czyli grys ponieważ podłoże staje się zasadowe a większość kaktusów w takim podłożu źle się rozwija.
Z pewnością trzeba im zapewnić więcej słońca w okresie wegetacyjnym, podlewać raz na 3-4 tygodnie chyba że temperatury są wysoki i mamy pewność że podłoże przeschło to można podlać częściej tzn. co dwa tygodnie. W okresie zimowego spoczynku nie należy podlewać wcale temperatura najodpowiedniejsza to 10 - 12*C wtedy to można je przechowywać nawet w całkowitych ciemnościach.

Jest jeszcze jedna opcja, która może pomóc tym roślinkom normalnie wyglądać, ale jest to dość inwazyjny zabieg. Jeżeli jesteś w stanie zapewnić roślinkom w fazie wzrostu dobre warunki możesz tak za ok. miesiąc obciąć o połowę wszystkie wyciągnięte roślinki, a one wypuszczą odrosty które można ukorzenić i w ten sposób otrzymać rośliny o prawidłowym pokroju. Tak jak pisałem jest to jednak dość radykalny i inwazyjny sposób otrzymania roślin o prawidłowym pokroju,

20
Stawiam na Hatiora tak jak pisałem wyżej jeżeli masz zdjęcia kwiatuszków to wstaw będziemy mieć większe rozeznanie wtedy.

21
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Prośba o identyfikację
« dnia: Marca 03, 2013, 12:14:31  »
Właściwie w najlepszej formie jest kaktus na zdjęciu 4, niestety reszta kaktusów jest bardzo wyciągnięta z powodu braku dostatecznej ilości światła,
1 mogłaby to być M. elongata
3 mogłaby to być M. gracilis
nie jestem w stanie podać nazw pozostałych, natomiast mogę powiedzieć, że wszystkie na tych zdjęciach mają złe podłoże które będzie trzeba zmienić i chyba najlepiej by było jak najszybciej.

22
Mnie bardziej przypomina to Hatiora niż Rhipsalis, co tłumaczyłoby te przewężenia.

23
Witam, jeżeli są dla ciebie cenne te rośliny to przesadź je już teraz tylko mieszanka musi być sucha, a z pewnością nie zaszkodzi to kaktusom, jak mus to mus

24
Witam, ja ze swojej strony dodam, że przy podłożu bardziej humusowym (zwykła ziemia) trzeba uważać na przelanie, które może mieć fatalne skutki (rośliny zaczną gnić). Podłoże bardziej żwirowe jest dużo bardziej przepuszczalne i co za tym idzie dużo szybciej przesycha. Tak jak Michał pisze wyżej kaktusy rosną wolniej, ale wyglądają bardziej naturalnie. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że kaktusy rosną w bardzo ubogim w składniki odżywcze klimacie (pustynie, półpustynie, szczyt górskie) i w bardzo przepuszczalnym podłożu.

25
5. Aloe aristata (aloes ościsty)
3 to chyba jakaś eszeweria
4 obstawiłbym sedum lub coś bardzo podobnego

26
Czytaj ze zrozumieniem
odnośnie ostatniego pytania masz odpowiedź w:
Ad. 3
i
Ad. 5

Pozdrawiam

27
Witam
ad. 1 to zależy od wysokości nad poziom morza, strefy klimatycznej i wielu innych czynników
ad. 2  ten kaktus najlepiej wykopać z ziemi i na okres spoczynku zimowego mieć go w doniczce
ad. 3 jeżeli chodzi o A. subulata to raczej nie przetrwa zimy
ad. 4  nie bardzo umie na to pytanie odpowiedzieć, ale raczej chodzi o to co pospada z drzew to jest ściółka
ad. 5 z tego co się orientuję to nie jest to kaktus mrozoodporny pomimo, że gdzieś czytałem, że jest to roślina górska

28
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: ???
« dnia: Sierpnia 22, 2012, 10:29:16  »
Na 99% to Selenicereus testudo

29
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Identyfikacja
« dnia: Lipca 18, 2012, 02:29:43  »
Witam, nie wiem jak innym, ale mnie przy otwarciu zdjęcia pojawia się taki komunikat: "Error 502 while fetching image source."

30
Doberek
Ja bym nie ryzykował sadzenia kaktusów wprost do ziemi nawet gdyby ją spróbować troszkę zmodyfikować w naszych warunkach tylko kilka gatunków jest w stanie sobie poradzić w takich warunkach, przede wszystkim z powodu deszczów.
Co do poustawiania kaktusów w doniczkach na otwartej przestrzeni to jak najbardziej będzie im dobrze oczywiście trzeba je osłaniać przed długimi i silnymi ulewami, jeżeli natomiast będzie niezbyt silny deszcz i krótkotrwały mogą kaktusy być wystawione na takie podlewanie, z zastrzeżeniem żeby w podstawkach nie za długo stała woda, ja dawno temu mając kaktusy na balkonie otwartym z każdej strony podczas deszczu sprzątałem podstawki, aby od razu woda była usuwana.

Strony: [1] 2