Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - bod333

Strony: [1]
1
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Prośba o pomoc/poradę
« dnia: Listopada 30, 2013, 10:33:16  »
Witam. Pierwsza roślina to aloes juvenna. Kolor łodygi u podstawy może zmieniać kolor na brązowy wraz z wiekiem rośliny. Jeżeli miejsce to nie jest miękkie to nie powinno nic się stać. Natomiast tak jak pisze BOB powinieneś ograniczyć mocno podlewanie. W zasadzie do marca powinna być w ciepłym pomieszczeniu trzymana na sucho. W drugiej części zimy ewentualnie lekko podlać, tak aby rośliny całkowicie nie zasuszyć. Jeżeli roślina będzie zimowana nad kaloryferem wtedy należy lekko zwilżyć, gdyż można roślinę zasuszyć. Prawidłowo prowadzona już po 2, 3 sezonach powinna rozrosnąć się w całkiem sporą kępę.

2
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Czy coś mu dolega??
« dnia: Listopada 09, 2013, 10:07:45  »
Witam. Moim zdaniem Twojemu tefrakowi nic groźnego nie dolega. Zmarszczeniem nie ma się wogóle co przejmować, natomiast te szare plamy to jakaś niewielka infekcja, z którą roślina sobie powinna spokojnie poradzić. Na moich zdarzało się podobnie i co najwyżej roślina wytwarzała nowy człon z innego miejsca. Bogdan.

3
Witam. Twoja roślina to eszeweria. "Zdziczenie" rośliny spowodowane jest zapewne podlewaniem w zimie i trzymaniem jej w ciepłym pokoju. Eszewerie powinny przejść krotszy niż u kaktusów, ale jednak okres spoczynku. Mniej więcej od końca października do końca lutego roślin nie podlewamy i trzymamy w temperaturach 10-15 stopni. Jeżeli chodzi o opadanie dolnych liści to eszewerie tak mają, że z wiekiem zasuszają dolne liście i łodygi tworzą niewielkie pnie. Czasem również wytwarzają odrosty. Jeżeli trzymasz rośliny w ciepłym pomieszczeniu, to należy je zimą lekko podlać wtedy, gdy liście zaczynają się marszczyć.
Bogdan.

4
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: proszę o rozpoznanie
« dnia: Listopada 30, 2012, 11:20:20  »
Witam. Ten kaktus to gymnocalycium saglionis.
Pozdrawiam. Bogdan.

5
Forum ogólne - bardziej merytorycznie / Odp: Stagnacja
« dnia: Września 13, 2012, 09:57:14  »
Witam. Tak jak pisał BOB to podłoże nie nadaje się do wysiewania nasion kaktusów. Ja wysiewam w czysto mineralnym substracie z zeolitu. Na dno wsypuję warstwę gruboziarnistego, a na górną warstwę drobnoziarnistego u uziarnieniu 2-3 mm. Zeolit ma tą zaletę, że w swojej strukturze dłużej utrzymuje wodę niż zwykły piasek kwarcowy. Na dno naczynia wlewam wodę, tak aby cały czas była jej niewielka ilość, która parując nawilża cały substrat. Wodę należy często uzupełniać, aby nie doprowadzic do przeschnięcia siewek, które może je zabić. Naczynie przykrywam pokrywką tak, że woda skrapla się na niej. W zasadzie nie ma potrzeby zraszania podłoża. Należy tylko uważać, aby nie pojawiły się glony. Wtedy pokrywkę należy uchylać tak, aby doprowadzić do ich wyschnięcia. Siewki zaczynam przyzwyczajać do niższej wilgotności wtedy, gdy mają już po dwie, trzy pary cierni. Podczas pikowania stwierdziłem, iż większość siewek miała bardzo rozwinięty system korzeniowy jak na swój wzrost i często oplatały poszczególne ziarna zeolitu czerpiąc z niego wodę. W moim przypadku metoda się sprawdza. Myslę, że warto spróbować.
W załączniku kilka zdjęć matecznika i po pikowaniu już w nowym podłożu dla starszaków. A jeżeli chcesz ocalić jakieś siewki to powinieneś przesadzić do bardziej mineralnego podłoża.
Bogdan.

[załącznik usunięty przez administratora]

6
O nas / Odp: Przedstawmy się
« dnia: Maja 15, 2012, 08:54:49  »
Witamy na forum. Pozdrawiam. Bogdan.

7
Witam. Uważam, że odrostów nie należy obcinać. Są gatunki kaktusów, które naturalnie się krzewią i nic na to nie poradzimy. Na pewno nie jest to groźne dla rośliny, wręcz przeciwnie. Obcinając odrosty motywujemy roślinę do wytwarzania kolejnych. Jeżeli odrosty wraz z rośliną macierzystą nie mieszczą się w doniczce, to najlepiej roślinę przesadzić do większej. Uzyska się wtedy piękną kępę. Pozdrawiam. Bogdan.

8
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Gymnocalycium do identyfikacji
« dnia: Września 27, 2011, 09:37:07  »
Witam.
Wygląda na gymnocalycium saglionis.
Bogdan.

9
Witam.
To kiedy zaprzestać podlewania przed zimą zależy przede wszystkim od pogody panującej za oknem. Jeżeli jest słonecznie i ciepło, to wegetację można przedłużyć nawet do połowy października, natomiast jeżeli jest zimno, deszczowo i generalnie bez słońca, to już w II połowie września należy podlać ostatni raz, tak aby substrat zdążył wyschnąć przed prawdziwymi chłodami. Podobnie jest z roślinami trzymanymi w mieszkaniu. Należy jednak mieć na uwadze to, że rośliny młode (siewki) trzymane nad kaloryferem mogą nie wytrzymać wysokiej temperatury i całkowitej suszy aż do wiosny. Można je z rzadka delikatnie podlać.
Ja swoje rośliny podlewam ostatni raz najpóźniej w I dekadzie października. Wyjątkiem są sukulenty z rodzaju haworthia, gasteria, echeweria, które podlewam do końca października. Zarówno te, jak i większość kaktusów zimuję w nieogrzewanym jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura w okresie spoczynku waha się od 5 do 15 stopni. Natomiast kaktusy ciepłolubne np. melocactusy zimuję w pokoju ogrzewanym kaloryferem. Jednak zaprzestaję ich podlewania w połowie października i nie podlewam aż do wiosny. Są to jednak rośliny ciepłolubne i nie tolerują spadków temperatury poniżej 15 stopni. Także niektóre sukulenty z rodzajów aloe, pachypodium, crassula, euphorbia z grupy I i II zimuję w mieszkaniu ogrzewanym c.o podlewając je raz w miesiącu. Ostatnią grupą kaktusów, które zimuję w mieszkaniu są rośliny epifityczne. Rhipsalisy, schlumbergery podlewam częściej także zimą. Myślę, że podstawowe wiadomości pozwolą Ci właściwie przezimować swoje rośliny. Jeżeli będziesz mieć jakieś wątpliwości proszę pytać.
Pozdrawiam. Bogdan.

10
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Jaki to kaktus
« dnia: Maja 31, 2011, 07:07:22  »
Witam.
Ten kaktus to hildewintera aureispina forma cristata.
Pozdrawiam. Bogdan.

11
Witam.
Czekam z niecierpliwością.
Pozdrawiam. Bogdan

12
Witam.
Zasadniczo wszystkie te rośliny są kaktusami.
Szczegółowo:
2. Epiphyllum
4. Mammillaria elongata
5. Opuntia subulata
8 i 11. Bezchlorofilowe szczepione gymnocalycium mihanovichii
10. Echinopsis eyriesii
12. Opuntia microdasys
13. Opuntia subulata
Pozdrawiam. B.

13
Identyfikacja kaktusów i sukulentów / Odp: Jaki to gatunek kaktusa?
« dnia: Lutego 27, 2011, 05:15:09  »
Witam.
Wszystko wskazuje, że jest to opuntia monocantha.
Jedna zasadnicza uwaga. Dlaczego o tej porze roku ten kaktus ma dużo wody?. Powinien być w okresie spoczynku.
Pozdrawiam. B

14
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Problem z opuncją
« dnia: Lutego 12, 2011, 08:40:07  »
Trzymam kciuki. Będzie dobrze. Powodzenia. B.

15
Klinika kaktusów i sukulentów / Odp: Problem z opuncją
« dnia: Lutego 10, 2011, 10:43:00  »
Witam. Z tego członu to już raczej nic nie będzie. Natomiast opuncje są bardzo żywotnymi kaktusami i człon ponizej powinien bez problemu funkcjonować nadal. Chory człon musisz albo odciąć, albo co bardziej możliwe on sam uschnie nie naruszając zdrowej części. A na przyszłość nie powinno się podlewać opuncji (i nie tylko) w zimie, nawet jeżeli stoją w ogrzewanym pomieszczeniu. Z tego co widzę to nie brak jej wody. Kaktusy muszą przejść okres spoczynku najlepiej w chłodzie bez podlewania. Jeżeli natomiast nie ma do tego warunków, to mimo wszystko trzeba zaprzestać podlewania. U mnie na przykład pomimo, że trzymam opuncje w chłodnym pomieszczeniu i nie są narażone na poważny ubytek wody, to i tak pomarszczyły sie nieco. Z doświadczenia wiem, że po podlaniu na wiosnę wszystko powróci do normy. Abyś się nie bał, że opuncja "uschnie" powiem tylko tyle, że gatunki ciepłolubne na przykład melocactusy zimuję w pokoju i nie podlewam od października. Latem wszystkie kwitną. B.

[załącznik usunięty przez administratora]

16
Witam. Powitanie jest teraz bardzo dobrze widoczne. Jeszcze tylko jeden mały szczegół. Czy godzina na pasku jest właściwa? Wydaje mi się, że chyba jest cofnięta o 12 godzin. ;) B.

17
Funkcjonowanie i propozycje ulepszenia forum / Wygląd strony głównej
« dnia: Stycznia 28, 2011, 08:16:25  »
Dobry wieczór.
Strona główna jest przejrzysta. Poszczególne tematy są czytelnie określone. Jest tylko jedno małe ale. Mianowicie powitanie użytkownika, data oraz szybki dostęp do przeglądania wiadomości znajdujące się w prawym górnym rogu są mało czytelne, wręcz niewidoczne. Według mnie należy to poprawić. Reszta będzie w porządku.
Pozdrawiam. B.

Strony: [1]